Producenci
Legalność systemu operacyjnego

Bez wątpienia Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. O jego powszechności świadczą też pewne niechlubne statystyki – jeszcze dwa lata temu ponad połowa użytkowników Windowsa korzystała z nielegalnych kopii tego systemu, a choć odsetek ten spada, w porównaniu do innych krajów zachodniej Europy wciąż jest wysoki.

 

Jak sprawdzić legalność systemu?

Zazwyczaj fabrycznie nowy sprzęt posiada wgrany system operacyjny. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Microsoftu http://www.microsoft.com/OEM/pl/licensing/antipiracy/Pages/COA_hologram.aspx), możemy mieć pewność, że nasz system pochodzi z legalnego źródła, jeśli na obudowie znajduje się naklejka z certyfikatem autentyczności (COA) i kluczem składającym się z 25 cyfr. 

Licencja na... leasing

Licencja kupiona wraz ze sprzętem elektronicznym upoważnia jednak tylko do korzystania z systemu w takiej wersji językowej, w jakiej został on kupiony i zainstalowany – w praktyce oznacza to, że legalny Windows zainstalowany w szwajcarskim komputerze przestanie być legalny, jeśli trafi do Polski. Jest to szczególnie istotne w sprzedaży poleasingowych laptopów i komputerów stacjonarnych.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem rynku, firma Microsoft stworzyła program, który umożliwia „aktualizowanie” licencji na komputerze po renowacji, jaki trafia do powtórnego użytkowania. Dzięki systemowi RRP, czyli Registered Refurbisher Program, komputery, na których pierwotnie zainstalowany był system Microsoftu, wciąż mogą na nich pracować niezależnie – dostępne są wersje Windows 10 Home Premium lub Professional. Co ważne, dzięki rozszerzeniu licencji niezależnie od tego, jaką wersję językową wybrał pierwszy użytkownik danego komputera, w sprzedaży poleasingowej w pełni legalnie otrzymamy wersję polską.

 

Korzyści

Warto przypomnieć, że za legalność zainstalowanego oprogramowania odpowiada użytkownik, a nie sprzedawca, dlatego należy upewnić się, z jakiego źródła pochodzi system operacyjny. Profesjonalne sklepy sprzętu poleasingowego posiadają certyfikaty uczestników programu RRP.

Ale legalny Windows to nie tylko prawne wymogi – to także bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dzięki programowi RRP zakupiony laptop czy komputer stacjonarny jest od razu gotowy do pracy, a do tego firma Microsoft oferuje dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej oraz aktualizacji systemu, bez obaw o zdemaskowanie pirackiej kopii.  

do góry
Przejdź do porównywarki
Pokaż pełną wersję strony